Administration

Lisa Loger

Headmaster

Lindsay Defenthaler

Assistant Headmaster

Kerri Barrett

Area Superintendent

Jessica Beaudrie

Director of Operations

Gloria Napper

Wellness Ambassador

Laura Grefke

Administrative Assistant

Carla Winbush

Student Advocate

Nicole Weeks

Student Information Systems  Food Service Director

Discovery House (Preschool)

Concrete House (Kindergarten)

Apple Room 115

Dawn Loveday

Assistant

Willow Room 116

Oak Room 121

Lilac Room 123

Suzi Rushlow

Assistant

Lakaiya Minus

Assistant

Imagination House (1st-3rd Grade)

Moonstone Room 100

Diamond Room 101

Pearl Room 102

Amy Grygiel

Assistant

Aquamarine Room 103

Kim Kreimes

Assistant

Opal Room 104

Sapphire Room 105

Mary Miller

Assistant

Garnet Room 107

Ruby Room 108

Cheryl Garant

Teacher

Tracie Hislop

Assistant

Onyx Room 109

Jae Samson

Assistant

Amethyst Room 110

Hannah Riley

Assistant

Emerald Room 111

Creativity House (4th-6th Grade)

Ursa Major Room 200

Judy Smith

Teacher                                                                                                   Instructional Support Specialist

Aquarius Room 201

Jacob Goins

Assistant

Orion Room 202

Phoenix Room 203

...

Teacher

Columba Room 204

Draco Room 205

Leo Room 206

Shannon Stacy

Teacher                                                                                                   Instructional Support Specialist

Chameleon Room 208

Wisdom House (7th-8th Grade)

Stanford Room 300

Brooke Egan

Assistant

Princeton Room 301

Kelly Rose

Teacher

West Point Room 302

Mike Groeb

Teacher

Dan Weick

Assistant

Harvard Room 303

Yale Room 304

Special Education

Meghan Bryant

Special Education

Shannon Wylie

Special Education

Jennifer Rojas

Special Education

Cathy Bartolotta

Special Education

Daniel Benedict

Special Education

Dominique Pasha

Social Worker

Specials Teachers

Tony Attanasio

PE Teacher

Mike Begian

Music Teacher

Caroline Gibbons

Technology Teacher/Coordinator

Heidi Davis

Art Teacher

Diane Jolley

Music Assistant

Bridget Waara

Spanish Teacher

EL Intervention

Allison Goroni

EL Interventionist

Deana Jentzen

ELL Instructional Aide

Lauren Schneider

EL Instructional Aide

Title I

Andrea Biggar

Literacy Coach

Kara Piekarski

Reading Interventionist

Kati Prior

Math Interventionist

Food Service

Karen Wininger

School Nutrition Aide

Ashley Simons

School Nutrition Aide

Gerri Carter-Crosby

School Nutrition Aide

Mary Young

School Nutrition Aide

Lisa Crosthwaite

School Nutrition Aide

Janie Sprietzer

School Nutrition Aide

Custodial Staff

Jamie Lake

Lead Custodian

Gail Justice

Custodian

Paula Rhodes

Custodian